23 січня 2021 року – 130 років від дня народження Павла Тичини (1891-1967), українського поета, державного і громадського діяча.
Павло Тичина був кумиром покоління, яке творило Українську Народну Республіку, його називали бардом національної революції й хліборобським Орфеєм.
Це ж він почув “золотий гомін” над Києвом 1917 року та провістив повернення втраченої пам’яті, гідності й звитяги.
Творчий шлях поета – одного з найбільш знаних українських поетів XX століття – припав на складний період української історії. Комуністичний режим, який уже на початку 30-х років унеможливив вільний розвиток літератури, наклав свій відбиток і на творчість митця. Тому численні поезії, написані Тичиною в роки комуністичного диктату, хоч і становлять певний інтерес для дослідників, у дійсності не цікаві сучасному читачеві. Натомість справжньою класикою української лірики стала рання творчість Тичини – це поезії, написані в 1907-1929 роках, що увійшли до книжок «Сонячні кларнети», «Плуг», «Замість сонетів і октав», «В космічному оркестрі», «Вітер з України».
Павло Тичина – це унікальне мистецьке явище у світовій літературі. Бо Тичина – геній і Тичина – співець тоталітаризму – це явища неподільні. Отже, щоб зрозуміти Тичину-генія, необхідно не оминати його творчість і радянської доби. Тільки таке серйозне, ґрунтовне дослідження поверне поета обличчям до свого народу, який він любив, якому служив, але не став отим співцем із “Давньої казки” Лесі Українки, що не підкорився лицареві Бертольдові, не захотів одягати на себе “золоті кайдани”, бути придворним співцем, заявивши:
Золотих не хочу лаврів,
З ними щастя не здобуду.
Як я ними увінчаюсь,
То поетом вже не буду.
Сьогодні, на щастя, поет повертається до читачів неушкодженим, незнівеченим, повертається до нас той, кому доступно було пізнати божественну красу гармонійності світу, відчути весь трагізм епохи, зіткнення сил світлих, творчих і чорних, руйнівних в їх вічнім борінні.
Молодий я, молодий.
Повний сили та одваги!.. Таким вічномолодим, непорочно-чистим повертається до нових поколінь наш найчутливіший поет, сонячний, яблуневоцвітний геній України.