Починаючи з 2020 року у перший четвер листопада відзначається Міжнародний день боротьби з насильством і булінгом в закладах освіти. Тематика цьогорічного заходу – “Боротьба із залякуванням в інтернеті та іншими формами онлайн-насильства за участю дітей”.
Булінг (bullying, від анг. bully — різновид насильства; навмисне, що не носить характеру самозахисту і не є санкціонованим нормативно-правовими актами держави, довготривале (повторюване) фізичне чи психологічне насильство з боку індивіда чи групи, які мають певні переваги (фізичні, психологічні, адміністративні тощо) стосовно індивіда, і що відбувається переважно в організованих колективах з певною особистою метою (наприклад, бажання заслужити авторитет).
Форми булінгу:
- Вербальний (словесний) булінг
Це словесне знущання або залякування за допомогою образливих слів, яке включає в себе постійні образи, погрози й неповажні коментарі про кого-небудь (про зовнішній вигляд, релігію, етнічну приналежність, інвалідність, особливості стилю одягу і т. п.).
- Фізичний булінг
Фізичне залякування або булінг за допомогою агресивного фізичного залякування полягає в багаторазово повторюваних ударах, стусанах, підніжках, блокуванні, поштовхах і дотиках небажаним і неналежним чином.
- Соціальний булінг
Соціальне залякування або булінг із застосуванням тактики ізоляції припускає, що когось навмисно не допускають до участі в роботі групи, заняттях спортом чи громадській діяльності.
- Кіберзалякування, кібербулінг
Кіберзалякування (кібернасильство) або булінг у кіберпросторі полягає у звинуваченні когось з використанням образливих слів, брехні та неправдивих чуток за допомогою електронної пошти, текстових повідомлень і повідомлень у соціальних мережах.
В ситуації булінгу завжди беруть участь три сторони: той, хто переслідує, той, кого переслідують та ті, хто спостерігають.
Будь-яка форма насильства, пов’язаного із закладами освіти, порушує право на освіту, здоров’я та добробут здобувачів освіти. Відповідно до звіту ЮНЕСКО, з проявами цькування та булінгу стикається майже кожна третя молода людина, а кожна десята стає жертвою кіберзалякування.
У зв’язку з пандемією COVID-19 життя та освіта все частіше відбуваються онлайн. Цей день закликає людей усвідомити проблему онлайн-насильства та кіберзалякування, їх наслідків і необхідності покласти їм кінець. Суспільство має протистояти явищам залякування та цькування в закладах освіти.
Звернутись по допомогу
Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в Інтернеті :
- набрати 1545, далі обрати “3”. Працює 24/7. Дзвінки безкоштовні.
Чат-бот проєкту #stop_sexтинг з можливістю відправити власне запитання – на сайті https://stop-sexting.in.ua/chatbot/ або у Telegram @StopSextingBot
Отримання дітьми психологічної консультації:
Національна дитяча гаряча лінія – безкоштовно подзвонити за номером
- 116 111 (з понеділка по п’ятницю, з 12:00 до 20:00)
Організація Teenergizer – консультації за принципом “рівний – рівному” або з психологом безкоштовно і конфіденційно – teenergizer.org/consultations
Видалення контенту із зображенням сексуального насильства над неповнолітньою особою: https://stop-sexting.in.ua/send/
Онлайн звернення до кіберполіції: https://ticket.cyberpolice.gov.ua