День української писемності та мови

розміщено в: Виховна робота, Новини | 0

27 жовтня світове українство відзначає День української писемності та мови.

Завдяки мові та мисленню суспільство здатне змінювати навколишній світ. Українську мову називають солов’їною, адже її звучання неймовірне. Мова для народу є його скарбницею, живою схованкою людського духу. Рідна мова утворює невидимий зв’язок між усіма поколіннями минулого та майбутнього. Навіть коли українську мову намагалися вбити, народ завжди зберігав та відстоював право розмовляти своєю мовою. Українські поети, художники, політичні діячі в усі часи намагалися зберегти та популяризувати рідну мову. З року в рік наша мова збирає все більше справжніх прихильників.

Походить українська мова від єдиного праслов’янського кореня, а не від міфічної давньоруської мови, яка нібито розділилася на три мови – українську, білоруську та російську. Процес формування української мови розпочався в 6 ст. і тривав до 16 ст.

Так, візантійський дипломат Пріск Панійський, описуючи звичаї гунів, які мешкали в тому числі й на території України, згадує слова “мед” та “страва”. На стінах Софійського собору можна прочитати графіті (написи) староукраїнською мовою.

Найбільших утисків наша мова зазнала у Московській державі та Російській імперії.

Ще в 1627 році за наказом московського царя вперше було спалено книги, надруковані в Україні. У 1720 році Петро I взагалі заборонив книгодрукування українською мовою. Крім того, у закладах освіти заборонялося викладання українською, а в церквах – виголошення проповідей.

Творцем сучасної української мови став Іван Котляревський, автор творів «Енеїда» та «Наталка Полтавка», які створені на основі живої народної мови. Трохи згодом Тарас Шевченко довів своєю поезією, що українська мова нічим не поступається іншим мовам.

У 10-й статті Конституції України, прийнятій Верховною Радою 28 червня 1996 року, зафіксовано: «Державною мовою в Україні є українська мова».

У сучасній Україні рідну мову оберігають, вшановують та розвивають. З кожним днем все більше людей бажають або повернутися до мови своїх предків, або вивчити мову корінного населення. У 1997 році було прийнято рішення відзначати День української писемності та мови. Днем святкування обрали день, коли церква вшановує пам’ять Нестора-Літописця, який робив свої історичні нотатки протоукраїнською мовою.

Вшановуючи державну мову, українці відстоюють інтереси власної держави. У новітній історії нашої країни Слово сприяє об’єднанню людей, готових відстоювати незалежність держави, обороняти її задля благополуччя майбутніх поколінь.

Сьогодні мова є для українця символом свободи та незалежності.