Міжнародний день рідної мови

розміщено в: Анонс, Новини | 0

Кожного року 21 лютого весь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня – 17 листопада 1999 року в Парижі. Історія свята, на жаль, має трагічний початок.

21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної (бенгальської) мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. А починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначаємо і ми, українці.

Мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Мова функціонує і розвивається тільки в людському суспільстві. Це найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.

Сьогодні у світі існує близько 6000 мов. На жаль, майже половина з них знаходиться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати та вивчати більше 30% носіїв мови.

За весь час свого існування українська мова теж зазнавала злети і падіння. Сьогодні, згідно зі статтею 10 Конституції України «Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України».

Наша мова є рідною майже для 50 мільйонів чоловік.

Українською мовою розмовляли наші діди та прадіди, а матері та бабусі співали колискові! Народ наш сміявся і плакав рідною мовою. Шануйте й любіть рідну мову, піклуйтеся про неї, захищайте, розкривайте для себе її велич й могутню силу. Збережіть її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь!

21 лютого 2023 року відбудеться міжобласний марафон «Нас єднає мова».

Учасниками є педагоги та здобувачі освіти ЗП(ПТ)О Донецької, Луганської, Закарпатської, Івано-Франківської, Тернопільської, Київської та Дніпропетровської областей.

Мета марафону:

пошанування мови кожного народу, підтримка її самобутності й важливості, виховання в учнівської молоді національної самосвідомості, налаштованості на осмислення моральних і культурних цінностей та історії власного народу.

Формат проведення: онлайн.

Початок: 12:00

Приєднатися до заходу можна за посиланням: http://surl.li/eyons Усіх, хто бажає, запрошуємо стати слухачами.